בניית תוכנית עסקית – מהי תוכנית מקצועית?

תוכנית עסקית היא מסמך ניהולי חיוני לכל סוג של עסק, שמספק תמונה עתידית של העסק על כל היבטיו. בניית תוכנית עסקית טובה תאפשר ניהול אסטרטגיה שיווקית וכלכלית נכונה יותר, זאת על מנת להגיע לרווחיות והישגים בצורה טובה.

איך בנויה תכנית עסקית?

התכנית בנויה משני חלקים מרכזיים: החלק הראשון יכלול פירוט כמה שיותר מדויק על המטרה של העסק, מהו המוצר או השירות עצמו. כמו כן ישנה אסטרטגיה עסקית, שהרבה בוחרים לבחון אותה בהתאם למודל SWOT שמפרט מהם החוזקות והחולשות של העסק, ואילו הזדמנויות או סיכונים יכולים להיקרא בדרכו. בנוסף קיימת השוואה מפורטת אל המתחרים הבולטים של העסק, שמציעים מוצר או שירות דומה פחות או יותר. חלק חשוב נוסף בתכנית הוא כמובן קיום תכנית שיווקית או פרסום.

החלק השני של התכנית מתמקד באסטרטגיה כלכלית. שמפרטת מהם המשאבים של העסק, או מהו סכום ההשקעה הראשוני שנדרש על מנת להתחיל את הפעילות השוטפת. יחד עם זאת, בתוכנית טובה קיים גם צפי של סכום ההכנסות העתידי, למשל כמה זמן ייקח להחזיר את ההשקעה הראשונית כדי להתחיל להרוויח. כמו גם כל נושא פיננסי נוסף שקשור או יכול להשפיע על ההכנסות וההוצאות, למשל פירוט על הוצאות שוטפות כמו שכר לעובדים, מס הכנסה ועוד.

חשיבות של תכנית עסקית

קיימת חשיבות רבה להקמת תכנית עסקית נכונה מדויקת ושתואמת למציאות עד כמה שאפשר, לתהליך העבודה השוטף של העסק. כאשר אחד היתרונות הבולטים שלה הוא ניהול סיכונים נכון. קיומה של אסטרטגיה עסקית כלכלית שמפרטת את הסיכונים והצפי לרווחיות, מאפשרת ניהול נכון וצמצום האפשרות לסיכונים מיותרים, מה שמספק ביטחון רב יותר בתהליך.

בנוסף, אחת המטרות של תכנית עסקית היא להיות מוצגת בפני גורמים פיננסיים שונים לצורכי גיוס משקיעים או שיתופי פעולה עתידיים. למידע נוסף בקרו באתר איזיגרייד!

Scroll to top