התחדשות עירונית – למה צריך את זה?

שוק הנדל"ן בישראל הוא משהו שכולם כבר הבינו שנמצא בנקודת רתיחה. מדינת ישראל כידוע, היא מדינה לא גדולה ואפשרויות המגורים בה מוגבלות. תוסיפו לזה את בעיות הפקקים והתחבורה הציבורית הכושלת, ואתם מקבלים מצב שיוצר עומס ביקוש עצום על מרכז הארץ, ומחסור גדול במקומות מגורים לאנשים שרוצים לגור באזור. הפתרון הראשון הוא כמובן בניית יחידות דיור חדשות במגרשים ריקים, אך נדמה שאפשרויות הבנייה במרכז הארץ כמעט ומוצו עד תום. הפתרון השני שבו מתמקד המאמר שלנו, הוא ביצוע של פרויקטים המבצעים חידוש לבניינים ובתים ישנים, והופכים אותם לגדולים ובטוחים יותר. מרכז העיר נדל״ן היא חברה העוסקת בתחום ההתחדשות העירונית, והיא מאתרת, מתכננת ומבצעת חידוש לבניינים רבים ברחבי הארץ בהצלחה רבה מזה שנים רבות. 

כיצד מתבצע תהליך של התחדשות עירונית?

הדבר הראשון שבו מתעסקת החברה הוא איתור של הזדמנויות ומקומות בהם משתלם לבצע את הפרויקט – כך שכל הצדדיים יצאו מורווחים. גם הדיירים שיקבלו דירות גדולות וחדשות יותר, גם כמות הדירות תגדל וליותר אנשים יהיה איפה לגור, וגם החברה תרוויח כסף מהצלחתו של הפרויקט ומכירת הדירות הנוספות. לאחר שהחברה מוצאת מקום העונה על הדרישה הזאת, מתבצע תהליך משא ומתן אל מול הדיירים, שבמהלכו מתבצעת תכנון משותף יחד עם הדיירים והגעה להסכמה על חוזה מפורט הכולל את פרטי הפרויקט. בסופו של תהליך מתחילה הבנייה בפועל הדורשת גם מציאת מקום מגורים חילופי לדיירים, ועוד פרטים רבים ותהליכים בירוקרטיים כאלה ואחרים הקשורים בבניית הבניין החדש.

הקשיים בדרך לפרויקט מוצלח

למרות שמדובר על מצב בו כולם מרוויחים, כך שלכאורה לא היו אמורות להתעורר בעיות ומריבות, בסופו של דבר תמיד אנשים מוצאים על מה לריב ואיך לעכב את הפרויקט. עיקר הבעיות והתלונות מתרכזות בדרך כלל סביב הדירות אותם מקבלים הדיירים, כאשר כל אחד מסתכל על הדירה של השני וכמאמר הפתגם "הדשא של השכן ירוק יותר" הוא טוען שהוא מקבל דירה פחות טובה. ולכן, סוד ההצלחה של כל פרויקט כזה הוא ליווי אישי וצמוד לדיירים על ידי החברה המנהלת את הפרויקט, אשר אנשיה יהיו קשובים לרחשי ליבם של כלל הדיירים בבניין, יסבירו להם את המצב וינסו לבוא לקראתם ככל האפשר. כאשר כל זה מתבצע כמו שצריך, הניסיון מראה כי הדיירים מורידים את הקשיים שהערימו, ומבינים שיש מישהו שמנסה לדאוג שהם יקבלו את מה שמגיע להם, והפרויקט יכול להתקדם כמו שצריך וללא הפרעות מיותרות.

Scroll to top