למי קשה יותר להיגמל מהרטבת לילה לפי ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא

הרטבת לילה נחשבת לאחד הסיוטים הקשים ביותר של לא מעט הורים. אומנם עד גיל מסוים מדובר על תופעה טבעית שמהווה חלק מתהליך ההתפתחות הטבעית של הילד, אך מגיל 5 בערך מדובר על תופעה שעלולה לייאש ולתסכל לא מעט הורים וילדים. ברוב הפעמים, התופעה חולפת מעצמה משתף ד"ר קובי שגיא, אך בחלק מהפעמים מומלץ לגשת לקבלת טיפול התנהגותי מתאים. אין שום סיבה לסבול בגיל מבוגר יחסית מהרטבות לילה, היות והדבר עלול להשפיע קשות על הביטחון העצמי, הערך העצמי והתחושה הכללית. ילדים רבים למשל, חווים קשיים חברתיים, כאשר הם מבינים שהחברים שלהם כבר מזמן הפסיקו להרטיב בלילה, בעוד הם עדיין סובלים מהתופעה. כתוצאה מכך, הן עלולים להיכנס למצב של לחץ וסטרס, אשר רק יגביר את תכיפות ההרטבה.

הרטבת לילה והקושי להיגמל מכך לפי ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא

כדאי לדעת כי לפי הסטטיסטיקה מסביר ד"ר קובי שגיא, רוב הילדים נגמלים מהרטבת לילה עד גיל 4, בעוד 25% מהם ממשיכים להרטיב. לאחר גיל 6, רק 15% מהילדים ממשיכים להרטיב ולאחר מכן האחוזים צונחים באופן דרמטי. הסטטיסטיקה מראה באופן מובהק, כי בנים נתקלים בקושי רב יותר להפסיק להרטיב בלילה מאשר בנות, כך ששני שליש מהמרטיבים הינם בנים. כמו כן, כדאי לדעת כי ישנו בסיס גנטי מובהק להרטבת לילה, כך שאם אחד מבני המשפחה (הורים או אחים) נהג להרטיב, ישנו סיכוי של 75% אחוז כי גם הילדים יסבלו מהרטבות לילה. הסיבות להרטבת לילה יכולות להיות פסיכולוגיות (חרדה, קשיי הסתגלות, קשיים חברתיים) או בעיות בריאותיות (זיהום בדרכי השתן, בעיות נירולוגיות ועוד), לכן חשוב לאבחן בצורה יסודית את שורש הבעיה. אך כדאי לדעת כי ב- 80% מהמקרים, מדובר פשוט בצורך ללמד את הילד את מנגנון השליטה על הסוגרים. לכן לאחר הבדיקה כי אין שום בעיה רפואית או פסיכולוגית, מומלץ להתחיל בטיפול התנהגותי שנחשב ליעיל ביותר ברוב המקרים. 

לסיכום, ילדים רבים סובלים מהרטבות לילה מסכם ד"ר קובי שגיא, לכן חשוב לא להילחץ ולא לחוות רגשות של תסכול או ייאוש. מומלץ לגשת לטיפול מתאים, על מנת לשפר את איכות החיים שלכם ושל ילדכם.

Scroll to top